Jestem w ciąży

 

Kwasy DHA a rozwój mózgu dziecka

Właściwa, dobrze zbilansowana dieta przyszłej i karmiącej mamy jest jednym z ważniejszych czynników prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju dziecka w okresie prenatalnym i w czasie laktacji.

Witaminy w ciąży – więcej = lepiej?

Dobre rady o jedzeniu za dwoje w ciąży kwitujesz pobłażliwym uśmiechem? I bardzo dobrze, liczy się jakość pożywienia. O tym samym warto pamiętać wybierając witaminy. Dziś ginekolodzy polecają suplementy z kilkoma najważniejszymi składnikami.

Zdrowe przekąski ciężarnej

W ciąży apetyt bywa nieograniczony. Dieta powinna jednak być zbilansowana i zdrowa. Tymczasem, gdy głód dokucza między posiłkami aż korci, by chwycić batonika, ciastko czy paczkę chipsów. Co więc jadać?

Jakie ryby jeść w ciąży?

W przeciwieństwie do pozytywnych skutków wynikających z jedzenia ryb dla większości ludzi, spożywanie niektórych gatunków może być niebezpieczne dla małych dzieci, kobiet planujących ciążę, ciężarnych i matek karmiących. Jakich ryb należy unikać?

Dieta łagodząca nudności

Ponad 70% kobiet cierpi na mdłości we wczesnym okresie ciąży. Niektóre panie doświadczają nudności nie tylko rano, ale przez cały dzień. Istnieją jednak pewne wskazówki dietetyczne, łagodzące te przykre dolegliwości.

Zbilansowana dieta podczas ciąży

Każda kobieta wie, jak ważne jest zdrowe odżywianie w ciąży. Niemniej wiele pań zastanawia się, jak sobie prawidłowo rozplanować posiłki i jakie porcje zastosować. Bo podstawą jest zapewnić organizmowi dziecka i własnemu dostateczną ilość witamin i...

Depresja kobiety w ciąży

Planując ciążę wiemy, że zmieni się nasze ciało. Jednak z każdym trymestrem zachodzą w nas zmiany emocjonalne. Pojawia się ochota na seks, ale też huśtawki nastrojów, lęk i nadwrażliwość. Kiedy powinnam być zaniepokojona, że zmiany wykraczają poza...

Ryby w ciąży jedz, ale...

Najlepiej przyswajalne kwasy tłuszczowe omega – 3 znajdują się w oleju z tłustych ryb morskich. Jednak w każdym poradniku dla ciężarnych przy haśle „ryby w ciąży” pojawia się informacja, która wprawia przyszłe mamy w konsternację.

Malowanie paznokci w ciąży

Pielęgnacja paznokci pozwala zachować dłonie i stopy w nienagannym stanie. Zawartość wielu produktów do paznokci rodzi jednak wątpliwości co do bezpieczeństwa ich stosowania przez kobiety ciężarne. Czy w czasie ciąży można malować paznokcie?

Chrapanie groźne w ciąży

Chrapanie uważane jest często za coś całkowicie normalnego i niegroźnego. Pewne jest natomiast, że może być oznaką niektórych dolegliwości. Ten dokuczliwy odruch czasem pojawia się u kobiet ciężarnych.

Niski poziom witaminy D zagraża ciąży

Witaminę D uaktywnia w naszej skórze słońce. Właściwości tej substancji, wspierające nasze zdrowie na wielu płaszczyznach są znane od dawna. Kolejne badania udowodniły zbawienny wpływ witaminy D na zdrowie kobiet ciężarnych.

Tran dla mamy – tak, ale bez witaminy A

Kwasy tłuszczowe omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, których ostatnie wiązanie podwójne w łańcuchu węglowym znajduje się przy trzecim od końca atomie węgla. Ta definicja kryje w sobie niezwykle ważny składnik zdrowego żywienia.

Jakich kosmetyków unikać w ciąży

W tym dziale odpowiadamy na wiele pytań dotyczących zachowań kobiety ciężarnej. Bo ciąża nie jest czasem pokuty! Wystarczy zwrócić uwagę na to, czego podobnie, jak w poniższym artykule, lepiej unikać oczekując na przybycie na świat potomka.

Samoopalacze w ciąży

Kobieta w ciąży - tak samo jak przed nią i jak po rozwiązaniu, powinna dbać o urodę i czuć się dobrze sama ze sobą. Wówczas szczęśliwi są jej najbliżsi - narodzeni i nienarodzeni. Czy jednak używanie samoopalacza w czasie ciąży jest bezpieczne?

Jak dbać o ciało w ciąży?

Ciąża wpływa na wygląd kobiety. Może być to jednak wpływ bardzo kontrolowany i nie zmieniający w sposób znaczny jej wyglądu - a na pewno umożliwiający szybki powrót do świetnej formy szybko po porodzie. Wszystko jest bowiem w rękach przyszłej mamy.

Czy tran jest dobry w ciąży?

Zimą wiele osób sięga po tran dla wzmacniania odporności organizmu. W ramach 'dobrych rad' przyszłe mamy też są zachęcane do picia tranu przez troskliwe przyszłe babcie, ciocie i doświadczone koleżanki. Czy zwykły tran jest bezpieczny w ciąży?

Czy w ciąży można wybielać zęby?

Wybielanie zębów nakładkowe oraz wybielanie zębów laserowe to dwie najpopularniejsze metody uzyskania śnieżnobiałego uśmiechu zza warg. Czy jednak któraś z tych metod jest bezpieczna dla kobiety ciężarnej i jej płodu?

Czy komputer szkodzi płodowi?

W przeszłości niektórzy lekarze asekuracyjnie zalecali kobietom ciężarnym unikanie korzystania z komputerów. Czy rzeczywiście praca kobiety przed komputerem może zaszkodzić płodowi? Czy to prawda, czy mit?

Ciąża przy wigilijnym stole

Wigilia to radosny czas, szczególnie miły przy świątecznym stole, spędzany wspólnie z rodziną. Ale jak pogodzić serwowane wigilijne potrawy z upodobaniami kobiety ciężarnej? Wigilia w wersji light!

Znowu samolotem w ciąży

Latanie w ciąży to temat, do którego chętnie wracamy na stronach Polka Intymnie. Sama ciąża nie jest przeciwwskazaniem do odbywania podróży lotniczych. Niemniej latanie w tym okresie nie jest polecane, a podróż nie będzie należeć do wygodnych.

DHA w ciąży dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka

DHA - to składnika nie może zabraknąć w Twojej diecie - w ciągu 9 miesięcy ciąży i w trakcie karmienia piersią. Warto wybrać najlepszy sposób dostarczania DHA, który zapewni przyswajanie w zalecanej dawce.

PregnaPLUS dla przyszłej mamy

Sok z buraka, herbata z pokrzywy – zalecenia dotyczące prawidłowej diety w ciąży mają przeróżne oblicza. Przyszła mama powinna pochylić się nad świadomą suplementacją.

Ból głowy w ciąży

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego ciężarne, wiedząc, że w razie bólu głowy nie mogą przyjmować żadnych tabletek przeciwbólowych, muszą zmienić swój tryb życia dostosowując go do swojego stanu, odwrotna interakcja nie wchodzi w grę.

Samolotem w ciąży

Ciąża to nie choroba, ale nie każda ciąża przebiega w ten sam sposób. Nie zawsze jedynym jej objawem jest rosnący brzuszek i wyczuwalne wewnątrz naszego organizmu ruchy małego człowieka.

W ciąży do kosmetyczki

Zabiegi kosmetyczne, a ciąża. Trudno nie zestawić tych dwóch, z pozoru odległych przestrzeni życia dorosłej kobiety. Zarówno nasz wygląd, jak i zdolności prokreacyjne upewniają nas w poczuciu tego, że jesteśmy kobietami.

Palenie papierosów w ciąży

Kobiety są bardzo silne psychiczne – lubimy sobie powtarzać. Nawet jeśli tak jest, to nałóg jest czymś od nas silniejszym. Więc jak to? To nie jesteśmy na tyle silne, by nie palić w ciąży?

Czy w ciąży można farbować włosy?

Każda kobieta lubi czuć się atrakcyjna. W okresie ciąży ta potrzeba wzrasta. Jednym z wyznaczników pięknego wyglądu są piękne włosy. Dla pań szczególnie istotny jest ich kolor. Tymczasem farbowanie włosów w ciąży rodzi wiele wątpliwości.

Picie kawy podczas ciąży

Niektóre z nas nie wyobrażają sobie poranka bez kawy. Picie tego napoju jest codziennym rytuałem. W końcu nic nas nie stawia na nogi tak, jak aromatyczna kawa. Mimo wszystko, kawa jest używką. Jak każda używka - kawa szkodzi zdrowiu. Jej spożywanie nie jest...

Etapy rozwoju mózgu dziecka

Już w 7. tygodniu ciąży zaczyna formować się mózg płodu. W drugim trymestrze osiąga pełną liczbę neuronów. Na początku trzeciego trymestru ciąży rozpoczyna się aktywność kory mózgowej i wytwarzają się funkcje obu półkul.

Witaminy w ciąży - DHA dla rozwoju dziecka

Wśród najważniejszych składników, które przyszła mama powinna dostarczać w diecie, w ściśle określonej ilości, jeden ma szczególne znaczenie. To DHA, z grupy kwasów Omega 3, który jest materiałem budulcowym rozwijającego się mózgu.

Praca w ciąży

Ciąża nie jest przeszkodą w wykonywaniu zawodu. Należy przede wszystkim dbać o siebie i unikać przemęczenia. Warto też ograniczyć ilość obowiązków. Unikać konfliktowych sytuacji. Nie należy się przeciążać. Liczy się wygoda. Warunki pracy muszą być...

Czy w ciąży można się opalać?

Ciąża niesie ze sobą wiele wyrzeczeń. Jednym z nich jest zakaz opalania. Nie ma jednak powodów, by całkowicie wystrzegać się słońca. Oczywiście jak we wszystkim, kobieta ciężarna powinna zachować umiar.

Czy kobiety w ciąży powinny prowadzić samochód?

Kobiety priorytetowo podchodzą w czasie ciąży do bezpieczeństwa nienarodzonego dziecka. Wiele codziennych czynności rodzi obawy. Jedną z nich jest prowadzenie samochodu przez kobietę ciężarną.

W jakiej pozycji najlepiej spać w ciąży?

Bardzo ważne jest wygodne ułożenie ciężarnej kobiety podczas snu. Komfortowy sen pozwala wypocząć i zregenerować siły. Gwarantuje dobre samopoczucie. Wybór odpowiedniej pozycji może mieć wpływ na zdrowie matki i rozwijającego się płodu.

Anemia w ciąży

Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że prawie połowa ciężarnych cierpi na anemię, a więc może dotknąć ona każdej przyszłej mamy. Dlaczego się tak dzieje i jak tego uniknąć?

Wysiłek fizyczny w czasie ciąży

Kobiety często rezygnują z aktywności fizycznej w okresie ciąży. Wiąże się to ze strachem przed poronieniem. Ćwiczenia jednak są przeciwwskazane jedynie w przypadku ciąży zagrożonej. Gdy wszystko przebiega prawidłowo, mogą przynieść mnóstwo pożytku.

Zespół suchego oka w ciąży

Zmiany hormonalne, do których dochodzi w trakcie ciąży, mają wpływ na wiele narządów, w tym na narząd wzroku. Pod wpływem działania hormonów może dojść do zaburzenia wytwarzania łez i wystąpienia zespołu suchego oka.

Depresja w czasie ciąży

Rozmowa z Agatą Pękacz, psychologiem z Centrum Terapii i Interwencji Kryzysowej, specjalizującej się m.in. w leczeniu zaburzeń lękowych.

Jaki sport uprawiać w ciąży?

Ruch z pewnością pomaga przetrwać okres ciąży. Ułatwia też poród. Nie każdą dyscyplinę można jednak uprawiać ciężarna kobieta. Niektóre mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu. Zalecana jest też umiarkowana aktywność.

Sauna w ciąży

Ciąża to nie choroba. Dlaczego więc kobiety brzemienne wciąż rezygnują z tak wielu aktywności, które sprawiały im przyjemność przed zajściem w ciążę? Po pierwsze z braku wiedzy, a po drugie z nadmiernej opiekuńczości, czyli tak zwanego „dmuchania...

Seks w ciąży

Wiele kobiet obawia się współżycia w okresie ciąży. Niektóre czują się nieatrakcyjne. Inne martwią się o bezpieczeństwo potomka. Strach ten jest nieuzasadniony. Seks w ciąży sprzyja nie tylko dobremu samopoczuciu obojgu rodziców. Wpływa też dodatnio na...

Jak dostarczać omega – 3 w ciąży

Tłuste ryby morskie są głównym źródłem kwasu tłuszczowego omega-3 DHA. Aby dostarczać ten składnik w diecie w czasie ciąży, powinnaś wiedzieć, jakie ryby należy jeść i jaka ilość DHA jest potrzebna Twojemu dziecku.

Wybierz preparat z witaminą D

Dostarczenie witaminy D3 podczas ciąży jest szczególnie ważne w naszym kraju - zwłaszcza zimą. Witamina D3 ma udowodnione działanie na rozwój płodu i pomaga zapobiegać różnym powikłaniom ciążowym.

Czy już jestem w ciąży?

Najczęściej pierwszym sygnałem ciąży, który powoduje czasami swoisty niepokój jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Jest to szczególnie znaczące u kobiet, które dotychczas regularnie miesiączkowały.

Jakich witamin potrzebujesz w ciąży

W ciąży powinnaś postawić na dobrze zbilansowaną dietę i odpowiedzialną suplementację. Unikniesz niedoborów składników ważnych dla rozwijającego się dziecka i zapobiegniesz przedawkowaniu witamin lub tych, których wcale nie potrzebujesz.

Programowanie płodowe

Co dzieje się z dzieckiem w okresie prenatalnym? Z jednej strony przyszłe mamy intuicyjnie nawiązują z nim więź. Z drugiej są zasypywane doniesieniami naukowymi z nauki o programowaniu płodowym. O czym warto wiedzieć?

Pięć mitów o żywieniu w ciąży

Każda przyszła mama chce odżywiać się zdrowo. I każda na pewno słyszała różne dobre rady na temat tego, co jej wolno, a czego nie. Uważaj na szkodliwe poglądy mówiące o tym, co powinna jeść ciężarna i jakie witaminy przyjmować.

PregnaPLUS Witaminy łatwe do połknięcia

Jesteś w ciąży i nie możesz połknąć kapsułki z witaminami? Czy powinnaś je odstawić, a może gryźć, kruszyć, rozpuszczać w wodzie? Nie, wystarczy sięgnąć po PregnaPLUS, preparat z najmniejszymi kapsułkami na rynku.

Joga w ciąży – I trymestr

Jeśli wcześniej nie ćwiczyłaś jogi, początek ciąży nie jest odpowiednim momentem na rozpoczęcie treningów. Możesz za to wykonywać proste ćwiczenia relaksujące oraz delikatne pozycje pomocne w ograniczeniu ciążowych dolegliwości.

Witamina D3 w ciąży

Witamina D3 odgrywa ogromną rolę dla zdrowego rozwoju dziecka w łonie matki. Ogranicza ryzyko wrodzonej krzywicy i obniżenia masy kostnej. Pomaga zapobiegać niskiej masie urodzeniowej dziecka i powikłaniom w ciąży.

Leczenie hemoroidów w ciąży

Pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży i są niezwykle uciążliwe. Ich samoistne ustąpienie jest możliwe, ale zajmuje kilka miesięcy. Skuteczny, domowy sposób na leczenie hemoroidów w ciąży to leczenie zimnem.

Odżywianie w ciąży

Sposób odżywiania ma duży wpływ na rozwój płodu, związany jest też z długością i jakością przyszłego życia dziecka. Przyszła mama powinna szczególnie zwrócić uwagę na to co, i w jakich ilościach, należy jeść podczas ciąży.

PregnaPLUS – nowy lepszy skład z wit. D3

Suplement diety dla ciężarnych PregnaPLUS dostępny jest w nowej odsłonie. Zawiera wyłącznie składniki o udowodnionym działaniu w ciąży. Mimo poszerzonego składu PregnaPLUS to ciągle mała, łatwa do połknięcia kapsułka.

Jak wspierać rozwój mózgu niemowlęcia

Aby zadbać o przyszłość najważniejszych narządów dziecka, odpowiedzialnych za jego inteligencję i zdrowie warto odpowiednio się odżywiać już od samego początku ciąży.

Ciąża miesiąc po miesiącu

Pierwszy miesiąc (do ok. 6 tyg.) Gdy zachodzisz w ciążę, przerwane zostaje miesiączkowanie. Organizm zaczyna produkować hormony potrzebne do stworzenia najlepszych warunków dla rozwoju twojego dziecka.

DHA - ważne dla kobiet

Prozdrowotnym hitem ostatnich lat są kwasy omega – 3. Warto wiedzieć, że najbardziej wartościowy z nich to DHA. DHA polecany jest zwłaszcza kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Suplementy dla ciężarnych przeładowane

Dużo nie zawsze znaczy lepiej – to zasada, która odnosi się do składników w suplementach dla ciężarnych. Specjaliści przestrzegają również, aby nie sięgać po preparaty witaminowe przypadkowo, bez konsultacji z lekarzem.

Dieta w ciąży – najczęstsze błędy ciężarnych

Ciąża to dobry moment, by zmienić swoje niezdrowe nawyki żywieniowe. Warto, gdyż przeciętna Polka w odmiennym stanie spożywa zbyt dużo soli, konserwantów oraz fast foodów.

Co powinniśmy wiedzieć o Omega – 3?

Długowieczność Japończyków i świetna kondycja osób stosujących dietę śródziemnomorską - oba przykłady pokazują jak pozytywny wpływ na nasze zdrowie mają kwasy omega-3. Rekomendowane są również kobietom w ciąży, stosującym świadomą suplementację.

Czy suplementy diety są bezpieczne?

Nie działające, nie przebadane, a nawet szkodliwe – takie zarzuty pojawiają się wobec suplementów diety dostępnych na polskim rynku. Czy preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży są bezpieczne?

Nowe rekomendacje dotyczące DHA w ciąży

O bardzo korzystnym wpływie kwasów omega – 3 na rozwijający się płód mówiło się od dawna. Teraz informacje te zostały potwierdzone przez Komisję UE, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Grupę Ekspertów składającą się z lekarzy ginekologów i...

Witaminy i DHA w małych kapsułkach

Dieta i suplementacja kobiet ciężarnych to duża odpowiedzialność. Problemy z przyjmowaniem preparatów rekomendowanych kobietom w ciąży nie powinny ich powstrzymywać od prawidłowego uzupełniania spożywanych posiłków.

Odżywianie w ciąży cz. 2

DHA, kwas foliowy, żelazo, magnez, wapń i jod – to najważniejsze składniki, które powinna zawierać dieta ciężarnej. Wiele z nich można dostarczać z dobrze zbilansowanymi posiłkami.

DHA dla dziecka i dla mamy

Kwasy tłuszczowe omega-3, a wśród nich kwas DHA, przyczyniają się do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka i lepszego samopoczucia matki.

Niezbędne witaminy i składniki mineralne

Witaminy antyoksydacyjne ( A, C, E, -karoten) - za wzrost komórek, prawidłowe funkcjonowanie wzroku i skóry odpowiedzialna jest witamina A.

Testy ciążowe

Pierwszy test ciążowy powstał 1927 roku. Opracowali go Selmar Aschheim i Bernhardt Zondek. Polegał na podaniu myszy podskórnie 0,4 ml moczu ciężarnej kobiety.

Dolegliwości w czasie ciąży - dietetyk radzi

Niektóre spośród przyszłych mam w czasie trwania ciąży odczuwają nieprzyjemne dolegliwości. Bardzo często związane jest to również z dietą. Bo żywienie w ciąży to bardzo ważna rzecz!

Suplementy w ciąży

W czasie ciąży witaminy przyjmowane przez przyszłą mamę chronią przed poronieniami i wadami rozwojowymi płodu, np. rozszczepieniem kręgosłupa. Powinny być przyjmowane pod kontrolą lekarza.

Waga w ciąży

Zarówno niedożywienie jak i nadmierne przyrosty masy ciała ciężarnej kobiety mają wpływ na rozwój dziecka. Ponadto waga ciężarnej wpływa na przebieg ciąży i porodu.

Jakie ryby dla ciężarnej?

Jakie ryby powinna jeść przyszła mama? Tłuste ryby morskie spożywane dwa razy tygodniu to doskonały sposób na dostarczenie ważnych kwasów z grupy omega–3, w tym również DHA.

Alergia na pyłki w ciąży

Jak radzić sobie z alergią na pyłki podczas ciąży? Czy należy kontynuować stosowanie dotychczasowych leków, czy też lepiej z nich zrezygnować?

Joga na ciążowe dolegliwości

Do ćwiczeń w ciąży i aktywnego trybu życia zachęcają dziś wszystkie poradniki dla ciężarnych. Czy wiesz, że ćwiczenia jogowe pomogą ograniczyć powszechne ciążowe problemy zdrowotne, poprawią samopoczucie i przygotują do porodu?

Wyprawka do szpitala

Obecnie większość szpitali ma własne wymagania dotyczące rzeczy, które należy zabrać ze sobą do szpitala. Warto pamiętać, by wyprawkę przygotować już wcześniej, w okolicy 26.tygodnia ciąży.