Czy chcę być mamą?

Macierzyństwo odgrywa znaczącą rolę w życiu każdej z nas. Dla wielu kobiet jest sensem życia. Wymaga jednak wielu wyrzeczeń i poświęceń. Dziecko pochłania w końcu mnóstwo czasu i energii. Potrzebuje naszej nieustannej opieki i uwagi. Czy temu podołam?

Czasu brakuje nie tylko na odpoczynek. Trzeba też pogodzić macierzyństwo z pracą. Czy chcę zatem być matką? Czy kobieta pracująca zawodowo podoła roli pracującej mamy?
 
Kobietom coraz trudniej zdecydować się na macierzyństwo. Łatwo nie jest. Urodzenie dziecka ma bowiem duży wpływ na przebieg naszej kariery zawodowej. Na pewien okres praca zostaje przerwana - i chociaż potem wracamy do niej ze zdwojoną siłą, to okazuje się, że nie ma już dla nas miejsca albo nie umiemy pogodzić bycia matką i pracownicą.
 
Jednak część pań decyduje się na szybki powrót do pracy. Niektóre robią to ze względu na sytuację finansową. Dziecko to przecież duży wydatek. Inne obawiają się wypadnięcia z rynku po dłuższym okresie nieobecności. Wszystkie borykamy się bowiem z problemem pogodzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi. 
 
Sporym problemem wydaje się zapewnienie dziecku opieki w okresie przebywania w pracy. Jest jednak sporo sposobów na poradzenie sobie z tą trudnością. W miastach funkcjonują żłobki i przedszkola. Niebagatelną rolę w sprawowaniu opieki pełnią oczywiście babcie i dziadkowie. Obecnie także ojcowie mogą skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Istnieje też możliwość zatrudnienia opiekunki. Ten rynek rozwinął się w ciągu ostatnich lat, ale dobrze jest dokładnie poznać referencje zatrudnianej osoby. Można też korzystać z zasobów odpowiedzialnych agencji specjalizujących się w kształceniu opiekunek.
 
Matka pracująca musi być kreatywna i zorganizowana. Najważniejsze jest odpowiednie zarządzanie czasem oraz ustalenie priorytetów. Warto również uzgodnić z partnerem podział obowiązków. Przydatne może się okazać skonstruowanie planu dnia. Należy określić ile czasu zajmie praca, ile zadania domowe, a ile można poświęcić dziecku. Niejednokrotnie trzeba robić wiele rzeczy na raz. Kobieta pracująca zawodowo nie może marnować ani minuty. Każda jest niezmiernie cenna. 
 
Decyzja o posiadaniu dziecka jest decyzją na całe życie. W macierzyństwie nie ma urlopu. Matką jest się 24 godziny na dobę – nocą, w weekendy i święta. Wychowywanie dzieci to duża odpowiedzialność i brak swobody. Z pewnością nie jest łatwo podzielić czas miedzy dziecko a pracę.
 
Praca nie powinna jednak przysłaniać wartości jaką jest rodzina. Bardzo szybko zdamy sobie sprawę z tego, że decyzja jest tylko jedna. Będę mamą.
 
   

Przeczytaj również: