Poród

 

Najlepsza wyprawka na poród

Okres przygotowań do porodu jest dla większości kobiet pełen emocji, radości, czasem niepewności. Ale jest to również czas, w którym mamy sporo wydatków oraz spraw do załatwienia.

Czym są zakażenia szpitalne?

Najbardziej sterylne porodówki, generalnie kliniki i szpitale, to miejsca, w których pojawia się mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych. Szpitale i kliniki na ogół radzą sobie z tym problemem, ale zakażenia szpitalne zdarzają się bezustannie.

Poród ze znieczuleniem czy bez

Czy wytrzymam ból porodowy – takie pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Niektóre kobiety rozważają możliwość zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego.

Poród naturalny – jak uniknąć nacięcia krocza

Jak najmniejszy ból, szybkie przejście noworodka przez kanał rodny i brak nacięcia krocza – to wymarzony poród dla każdej ciężarnej. Niestety w Polsce nacięcie krocza stosowane jest zbyt często i rutynowo.

Poród naturalny czy cesarskie cięcie

Poród naturalny i cesarskie cięcie – najważniejsze różnice. Zarówno z perspektywy kobiety jak i dziecka istnieją duże różnice pomiędzy porodem siłami natury a cesarskim cięciem. Oto najważniejsze z nich.

Poród naturalny – przygotowania

Odpowiednie przygotowania do porodu pomogą uniknąć nacięcia krocza, przyśpieszyć akcję porodową i regenerację po porodzie. O większość z nich możesz zadbać samodzielnie.

Przygotowanie do cesarskiego cięcia

Z medycznego punktu widzenia CC to ingerencja w procesy fizjologiczne, która niesie większe ryzyko powikłań niż poród naturalny. Jeśli jednak odpowiednio się przygotujemy zdrowotne konsekwencje będą mniejsze dla mamy i dziecka.

Poród naturalny – jak zmniejszyć ból

Jeśli przygotowujesz się do porodu naturalnego, ale boisz się bólu i ryzyka nacięcia krocza zainteresuj się żelem położniczym. Jego zastosowanie pozwala na znaczne skrócenie czasu porodu.

Mity dotyczące cesarskiego cięcia

Zmieniające się wskazania medyczne, różnice w opiniach lekarzy położników, podejście kobiet do porodu - wszystko to sprawia, że wokół cesarskiego cięcia narosło wiele niedomówień i sprzecznych opinii. Oto najpopularniejsze z nich.

Nacięcie krocza – czy to konieczne?

Ten zabieg położniczy stosowany jest w ok. 60% -90% u kobiet rodzących po raz pierwszy a 30% - 50% u wieloródek. Nacięcie krocza wykonuje się w II okresie porodu.

Krótkowzroczność nie jest już wskazaniem do cesarki

W świetle ostatnich rekomendacji PTG, to nie wysoka krótkowzroczność, ale zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce oka, które mogą jej towarzyszyć, są wskazaniem do cesarskiego cięcia. Oznacza to, że większość tych ciężarnych może rodzić siłami natury.

Pierwsze dni po cesarskim cięciu

Kiedy mogę zacząć opiekować się dzieckiem? Jak długo będzie trwał powrót do formy? To dwa pytania najczęściej zadawane przez kobiety, przed którymi stoi perspektywa porodu niefizjologicznego.

Blizna po cesarce - gojenie

Ból, świąd, uczucie ściągnięcia skóry to najczęstsze dolegliwości odczuwane podczas gojenia się blizny po cięciu cesarskim. Skuteczne gojenie się blizny zapewni terapia plastrami silikonowymi.